Jak nauczyć się angielskiego w domu

Jak nauczyć się angielskiego samemu w domu i czy w ogóle jest to możliwe?

Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Język angielski to język, którym mówią ludzie na całym świecie, a w internecie możesz znaleźć miliony stron z materiałami do nauki.

Cała masa internautów nauczyła się języka angielskiego bez chodzenia na kursy, bez wyjeżdżania do innego kraju, za to z wysoką samodyscypliną i odpowiednimi materiałami do nauki.

Kiedyś jeszcze w czasach przedinternetowych nauka języków była dosyć utrudniona.

Można było polegać tylko na podręcznikach szkolnych do nauki angielskiego albo kupować kursy na kasetach, które były często dosyć nudne.

2-4 godziny nauki na lekcjach językowcy sprawiały, że nauka angielskiego mogła ciągnąć się latami i nie uczyłeś się zbyt wiele.

Internet w nauce języków zmienił dosłownie wszystko. Masz dostęp do serwisów informacyjnych, filmów po angielsku, seriali, dialogów, audiobooków.

Dodatkowo możesz przewijać szybko w playerze do interesujących cię zagadnień.

Możesz słuchać i czytać jednocześnie interesujące historie.

Możesz rozmawiać przez Skype.

Możliwości nauki angielskiego przez Internet są na prawdę wielkie.

Możesz stworzyć sobie całe wirtualne środowisko tak jakbyś wyjechał do innego kraju.

Także nauka angielskiego online w domu może przyśpieszyć twoją naukę wielokrotnie w stosunku do tylko zajęć z kursów językowych.

Podstawowe pytanie brzmi: Jak nauczyć się angielskiego w domu?

Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, żeby nauka języka angielskiego była bardziej efektywna w domowych warunkach. Jedyne, czego potrzebujesz, to dobra metoda nauki angielskiego i chęć do nauki. Wchodzisz w to?

Nauka angielskiego w domu ma swoje zalety i wady.

Zalety:

  • nie tracisz czasu na dojazdy na kursy językowe
  • masz dostęp do całego świata anglojęzycznego przez Internet
  • tak na prawdę ucząc się angielskiego i tak musisz większość czasu poświęcić na samodzielną naukę, bo zajęcia językowe to zazwyczaj to za mało.
  • możesz stworzyć sobie środowisko niemal jakbyś mieszkał w anglojęzycznym kraju

Wady:

  • nie masz opieki nauczyciela, który pomoże ci korygować błędy
  • samemu często nie ma się na tyle samozaparcia i dyscypliny, żeby praktykować codziennie

Tak więc możesz dowolnie dopasować swój plan nauki angielskiego. Możesz uczeszcząć na kurs angielskiego i dodatkowo uczyć się angielskiego w domu.

Poznaj kilka sposobów jak nauczyć się angielskiego w domu:

Nauka angielskiego online

Angielski online to pierwszy sposób jaki możesz wykorzystać w samodzielnej nauce angielskiego.

Większość dostępnych zasobów do nauki i kursów angielskiego online zawiera bardzo dużo przeróżnych artykułów, nagrań audio i video, doskonalących umiejętności językowe. Dodatkowo możesz urozmaicić sobie naukę – czytać wiadomości po angielsku w internecie, blogi, oglądać programy tv i filmy po to, żeby wzbogacić słownictwo i dowiedzieć się więcej o anglosaskiej kulturze.

Ważne abyś korzystał z materiałów, które są najbardziej realne, a nie posiadają tylko typowy podręcznikowy styl uczenia się angielskiego. Jeżeli chcesz nauczyć się mówić po angielsku to słuchaj dużo realnych dialogów. Na Youtube znajdziesz różnego sortu konwersacji.

Znajdź towarzystwo do nauki

Wiem, że ten artykuł jest o nauce angielskiego w domu, ale nie ma żadnych przeciwskazań, żebyś poszukał sobie partnera do nauki w postaci kolegi ze studiów albo jakiejś znajomości internetowej.

Nauka języka angielskiego w domu będzie znacznie przyjemniejsza, jeżeli znajdziesz jednego albo dwóch kolegów, którzy będą mieli taki sam cel, jak ty. Możecie razem się uczyć, wspólnie rozwiązywać trudniejsze zagadnienia i wzajemnie się motywować w momentach zwątpienia. A w chwilach wolnych też możecie rozmawiać ze sobą po angielsku – choćby grając w bilard.

Łatwiej o takiego towarzysza zawsze będzie w miastach studenckich. Może uda się tobie nawet spotkać i zapoznać się z native speakerem. Alternatywą zawsze będzie Internet jeżeli miałbyś trudności w znalezieniu partnera do nauki angielskiego w realu. Możesz uczestniczyć w różnych forach internetowych na interesujące cię tematy.

Wyznaczaj realne cele

Skuteczna nauka angielskiego w domu wymaga dużo czasu, zaangażowania i wysiłku. Wiele osób, które zaczynają uczyć się przez internet, poddaje się już po miesiącu-dwóch od rozpoczęcia nauki, ponieważ nie widzą u siebie żadnych postępów.

Musisz pamiętać, że nikt nie jest w stanie doskonale opanować języka w ciągu dwóch miesięcy.

To zwyczajnie nie jest możliwe, nawet jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie każdy mówi po angielsku. Realny cel to nauczenie się 15 nowych słówek przez tydzień w kontekście nowych zwrotów, użycie co najmniej 3 nowych czasowników w rozmowie, napisanie e-maila z nielicznymi literówkami, albo ćwiczenie mówienia przez 15 minut dziennie.

Jest to ważny punkt jeżeli nie chcesz się szybko zniechęcić ucząc się samodzielnie w domu. Musisz po prostu wiedzieć czego chcesz.

Motywacja do nauki w domu

Pewnie wiesz, że zanim będziesz swobodnie mówił po angielsku, będziesz musiał popracować nad tym co najmniej rok.

Skoro masz zainwestować aż tyle czasu, dobrze by było, żeby nauka sprawiała ci przyjemność. I tu znowu możemy powtórzyć, że warto sięgnąć po filmy, książki, audycje radiowe. Z kolegą, który ma ten sam cel, też dużo przyjemniej się uczyć. A może poszukasz znajomych online, z którymi mógłbyś ćwiczyć naukę języka angielskiego w domu angielski?

Przyjemność i zabawa to niezbędny składnik nauki! Taka właśnie, przyjemna może być bardzo motywująca, ale też wymaga ogromnego zaangażowania i wytrwałości.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy i jak nauczyć się angielskiego w domu, wypróbuj powyższe rady. W dzisiejszych technologicznych czasach wiedzę masz na wyciągnięcie ręki – trzeba tylko wiedzieć, jak po nią sięgnąć.

Poznaj kulturę

Kiedy poznajesz kulturę, odkrywasz nowy sposób myślenia i postępowania. Jeżeli masz zamiar uczyć się angielskiego w domu od samych podstaw, pamiętaj, że prawdopodobnie w przyszłości natkniesz się na kogoś z UK, USA, Australii czy innego anglojęzycznego kraju i będziesz musiał z tą osobą porozmawiać.

Jeżeli chociaż trochę znasz kulturę i historię kraju, z którego pochodzi ta osoba, będziesz w stanie poprowadzić bardzo miłą konwersację i nauczyć się lepiej języka.

Zacznij oglądać programy podróżnicze po angielsku z różnych krajów. Poznasz trochę kultury, obyczajów i ciekawostek.

Oglądaj programy kulinarne i w jaki sposób przygotowuje się różnego rodzaju lokalne potrawy.

Jest dużo możliwości jak możesz zanurzyć się w kulturze danego kraju bez wychodzenia z domu.

Czytaj książki po angielsku

Książki po angielsku również można zaliczyć do autentycznych materiałów, o których mówiliśmy wcześniej.

Książki to najobfitsze źródło słownictwa, wyrażeń, czasowników, form gramatycznych i wiedzy o kulturze.

Jeżeli dopiero zaczynasz, nie bierz się od razu za “Ulissesa” Jamesa Joyce’a. Zacznij od czegoś bardziej przystępnego – to może być “Folwark zwierzęcy (Animal Farm)” George’a Orwella albo “Charlie i Fabryka Czekolady (Charlie and the Chocolate Factory)” Roalda Dahla.

Albo od książek, które zostały zekranizowane – to ułatwi ci zrozumienie całej fabuły. Harry Poter może być dobrym przykładem.

Ćwicz mówienie po angielsku

Słyszałeś już kiedyś tę radę? W angielskim jest wiele takich dźwięków, które w ogóle nie występują w innych językach.

Żeby poprawnie je wymawiać, trzeba dużo ćwiczyć. Jeżeli nie masz nikogo, kto cię poprowadzi, możesz ćwiczyć przed lustrem, zwracając uwagę na ułożenie ust i języka.

Czasami może ci się wydawać, że wymawiasz dźwięk prawidłowo, ale lustro podpowie ci, że nie otworzyłeś ust dość szeroko albo, że ułożyłeś język w niewłaściwym miejscu.

Sposobów jak nauczyć się angielskiego w domu może być na prawdę wiele. Wypróbuj kilka i zobacz co się sprawdza najlepiej w twoim przypadku.

  • Czytaj na głos.
  • Powtarzaj dialogi za lektorem.
  • Ćwicz technikę imitacji.

Jak widzisz jest mnóstwo sposobów jak uczyć się angielskiego w domu. Na prawdę możesz znaleźć coś dla siebie co najbardziej ci odpowiada.

Add Comment

Click here to post a comment

This website is using cookies to improve the user-friendliness. You agree by using the website further.

Privacy policy

Chcesz mówić po angielsku: pobierz ebook "Mów Po Angielsku"