brytyjskie i amerykańskie gazety do czytania online

Brytyjskie i amerykańskie gazety online

W tym wpisie jest lista amerykański i brytyjski gazet do czytania po angielsku w wersji online.

* Tytuły oznaczone gwiazdką dostępne są za opłatą.

Gazety w UK

The Times

The Times to brytyjska gazeta codzienna (od poniedziałku do soboty) z siedzibą w Londynie. Funkcjonowanie zaczęła w 1785 r. pod tytułem The Daily Universal Register, przyjmując swoją obecną nazwę 1 stycznia 1788 r.

The Times i jej siostrzana gazeta The Sunday Times (założona w 1821 r.) Obie są wydawane przez Times Newspapers, od 1981 r. Filię News UK, w kolei należące w całości do News Corp. The Times i The Sunday Times nie dzielą redakcji, zostały założone niezależnie i mają wspólną własność od 1967 roku.

Od ponad wieku The Times jest integralną i ważną częścią politycznej struktury Wielkiej Brytanii. Wiadomości i komentarze redakcyjne były na ogół starannie koordynowane i przez większość czasu traktowane z poważnym poczuciem odpowiedzialności. Podczas gdy gazeta dołączyła trochę ciekawostek do swoich artykułów, cały nacisk położono na ważne sprawy publiczne traktowane z myślą o najlepszym interesie Wielkiej Brytanii. Aby utrzymać to połączenie, redaktorzy przez długi czas utrzymywali ścisły kontakt z 10 Downing Street

Typ gazety: dziennik/gazeta codzienna.
Siostrzana gazeta: The Sunday Times

The Guardian

The Guardian to brytyjska gazeta codzienna. Został założony w 1821 roku jako Manchester Guardian, a zmienił nazwę w 1959 roku. Wraz z siostrzanymi gazetami The Observer i The Guardian Weekly, Guardian jest częścią Guardian Media Group, której właścicielem jest Scott Trust.

Zapatrywania polityczne: centrowo-lewicowe
Siostrzane gazety: The Guardian Weekly, The Obserwer

The Telegraph

The Daily Telegraph, znany jako The Telegraph, to ogólnokrajowa brytyjska gazeta codzienna publikowana w Londynie przez Telegraph Media Group i dystrybuowana w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Został założony przez Arthura B. Sleigha w 1855 roku jako Daily Telegraph & Courier.

Typ gazety: dziennik
Zapatrywania polityczne: centrowo-prawicowe, konserwatywne
Siostrzana gazeta: The Sunday Telegraph

The Sun

The Sun to gazeta bulwarowa(tabloid) wydawana w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii. Została założona w 1964 roku jako następca Daily Herald, a w 1969 roku stał się tabloidem po tym, jak został zakupiony przez jego obecnego właściciela. Został on opublikowany przez News Group Newspapers oddział News UK, który jest spółką zależną Rupert Murdoch’s News Corp. Od czasu premiery “The Sun on Sunday” w lutym 2012 r. gazeta jest publikowana siedem dni w tygodniu. The Sun wcześniej miał największy nakład ze wszystkich dzienników w Wielkiej Brytanii, ale wyprzedził go rywal Metro w marcu 2018 r.

Siostrzana gazeta: The Sun on Sunday
Zapatrywania polityczne: konserwatyzm

The Spectator *

The Spectator to cotygodniowy brytyjski magazyn na temat polityki, kultury i spraw bieżących. Po raz pierwszy opublikowano go w lipcu 1828 r. Jest własnością Davida i Fredericka Barclayów, którzy są także właścicielami gazety The Daily Telegraph, za pośrednictwem Press Holdings. Jego główne obszary tematyczne to polityka i kultura. Jego perspektywy redakcyjne zasadniczo wspierają Partię Konserwatywną, chociaż regularni współpracownicy to niektórzy spoza tego układu, tacy jak Frank Field, Rod Liddle i Martin Bright. Magazyn zawiera także strony poświęcone sztuce na temat książek, muzyki, opery oraz recenzji filmowych i telewizyjnych.

Zapatrywania: polityka, konswerwatyzm, kultura

Financial Times *

Financial Times (FT) to międzynarodowy dziennik w języku angielskim, którego właścicielem jest japońska firma Nikkei, Inc. z siedzibą w Londynie, ze szczególnym uwzględnieniem wiadomości biznesowych i ekonomicznych.

Artykuł został założony w 1888 r. Przez Jamesa Sheridana i Horatio Bottomleya, a połączył się w 1945 r. Z jego najbliższym rywalem, Financial News (założonym w 1884 r.).

Financial Times ma rekordową liczbę miliona płatnych czytelników, z czego trzy czwarte to abonament cyfrowy (stan na kwiecień 2019 r.)

Zapatrywania polityczne: ekonomiczny liberalizm

The Economist *

The Economist to anglojęzyczna cotygodniowa gazeta wydawana przez magazyn Economist Group i wydawana w biurach w Londynie. Ciągłość publikacyjna rozpoczęła się za założyciela Jamesa Wilsona we wrześniu 1843 r. W 2015 r. Średni tygodniowy nakład wynosił nieco ponad 1,5 mln, z czego około połowa została sprzedana w Stanach Zjednoczonych. Za rok do marca 2016 r. Grupa Economist zadeklarowała zysk operacyjny w wysokości 61 mln GBP.

Zapatrywania polityczne: klasyczny liberalizm, ekonomiczny liberalizm, radykalny centryzm

Gazety w USA

The Huffington Post

HuffPost (dawniej The Huffington Post, a czasem w skrócie HuffPo) to amerykańska strona z wiadomościami i opiniami oraz blog, z lokalnymi i międzynarodowymi wydaniami. Jest edytowany z perspektywy politycznej lewicy. Został założony w 2005 roku przez Andrew Breitbarta, Ariannę Huffington, Kenneth Lerer i Jonah Peretti.

Strona oferuje aktualności, satyrę, blogi oraz oryginalne treści i obejmuje politykę, biznes, rozrywkę, środowisko, technologię, popularne media, styl życia, kulturę, komedię, zdrowy tryb życia, zainteresowania kobiet i wiadomości lokalne.
Huffington Post został wydany 9 maja 2005 r. jako portal z komentarzami, blog i alternatywa dla agregatorów wiadomości, takich jak Raport Drudge.

The New York Times

New York Times to amerykańska gazeta z siedzibą w Nowym Jorku o światowym wpływie i czytelnictwie. Gazeta, założona w 1851 roku, zdobyła 127 nagród Pulitzera, więcej niż jakakolwiek inna gazeta

Od połowy lat 70. The New York Times znacznie rozszerzył swój układ i organizację, dodając specjalne cotygodniowe sekcje na różne tematy uzupełniające regularne wiadomości, artykuły redakcyjne, sport i funkcje. Od 2008 r. The New York Times został podzielony na następujące sekcje: Wiadomości, Artykuły redakcyjne / Opinie-Kolumny / Op-Ed, Nowy Jork (metropolia), Biznes, Sport czasów, Sztuka, Nauka, Style, Dom, Podróże i inne funkcje.

The Washington Post

The Washington Post (czasami w skrócie WaPo) to jedna z najważniejszych amerykańskich gazet publikowanych w Waszyngtonie, D.C. Codziennie publikowane są broszury dla Dystryktu Kolumbii, Maryland i Wirginii.

Gazeta zdobyła 47 nagród Pulitzera. Obejmuje to sześć oddzielnych Pulitzerów przyznanych w 2008 r. Największa liczba jaką kiedykolwiek przyznano jednej gazecie w ciągu jednego roku.

The Wall Street Journal

The Wall Street Journal jest amerykańską, anglojęzyczną międzynarodową codzienną gazetą z siedzibą w Nowym Jorku. Międzynarodowe wydania dostępne są również w języku chińskim i japońskim. Czasopismo wraz z wydaniami azjatyckimi i europejskimi jest wydawane sześć dni w tygodniu przez Dow Jones & Company

USA Today

USA Today to amerykańska dziennik średniej wielkości, dystrybuowany na całym świecie, który jest sztandarową publikacją jego właściciela, firmy Gannett.

Założony przez Al Neuharth w dniu 15 września 1982 r., Działa z siedziby głównej Gannett na Jones Branch Drive w McLean w stanie Wirginia. Jest drukowany w 37 witrynach w Stanach Zjednoczonych oraz w pięciu dodatkowych witrynach na całym świecie. Jego dynamiczny wygląd wpłynął na styl lokalnych, regionalnych i krajowych gazet na całym świecie, wykorzystując zwięzłe raporty, pokolorowane obrazy, grafikę informacyjną oraz włączenie innych popularnych historii kultury.

The New Yorker

New Yorker to amerykański tygodnik, w którym publikowane są komentarze, krytyka, eseje, fikcja, satyra, rysunki i poezja.

Magazyn, wydawany co tydzień od 1925 r. Jest teraz wydawany 47 razy w roku, a pięć z tych numerów obejmuje dwa tygodnie. Chociaż jego recenzje i wykazy wydarzeń często koncentrują się na życiu kulturalnym Nowego Jorku. New Yorker ma szeroką publiczność poza Nowym Jorkiem i jest czytany na całym świecie. Jest dobrze znany ze swoich ilustrowanych okładek, komentarzy na temat kultury popularnej.

Add Comment

Click here to post a comment

This website is using cookies to improve the user-friendliness. You agree by using the website further.

Privacy policy

Chcesz mówić po angielsku: pobierz ebook "Mów Po Angielsku"