Włoskie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
dostępne języki: itpl

Mieszkam od ponad 11 lat w Warszawie i co roku odpowiadam na pytanie, jak Włosi obchodzą Święta Bożego Narodzenia. Ponieważ pozostało jeszcze kilka dni do tego niezwykłego wydarzenia, napiszę parę słów o naszych włoskich przygotowaniach, które poprzedzają świąteczny czas.

8 grudnia [1] – Święto Immacolata Concezione (Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny), to „giorno festivo” czyli dzień wolny od pracy [2], który w Polsce jest wyłącznie świętem religijnym. Właśnie 8 grudnia 1854 roku Papież Pius IX ogłosił Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w konstytucji apostolskiej Ineffabilis Deus. Co roku w Rzymie, papież dekoruje w tym dniu figurę Maryi znajdującą się na szczycie wysokiej kolumny na placu Mignanelli, w pobliżu piazza di Spagna. Specjalny wieniec  z kwiatów umieszczają tam strażacy, ale nie zdziwiłoby mnie, gdyby w tym roku sam Papież Franciszek wspiął się po strażackiej drabinie na szczyt kolumny 🙂 .

To właśnie 8 grudnia, który jest dniem wolnym od pracy i szkoły, we włoskich domach rozpoczynają się przygotowania do Bożego Narodzenia. Rodzice i dzieci robią tradycyjne szopki [3] i dekorują choinki [4].

Tradycja ta sięga roku 1223, kiedy Święty Franciszek z Asyżu przygotował w Greccio (w Lacjum) pierwszą szopkę, w której zainscenizował narodziny Jezusa.

Rodzinne budowanie szopki dostarcza wielu emocji. Łączymy gotowe elementy, np. figurki pasterzy, Trzech Króli, Świętej Rodziny z tymi zrobionymi przez nas, tworzącymi krajobraz górski czy pustynny. Efekt końcowy zależy od naszej fantazji.

Przykłady szopek można znaleźć w Internecie, a ja zamieszczam zdjęcie szopki, którą wykonałem z moją rodziną kilka lat temu. Może Wy też znajdziecie trochę czasu, i stworzycie  Waszą – niepowtarzalną – na zbliżające się Święta.

Czekamy na wasze spostrzeżenia (wystarczy kliknąć ADD COMMENT 🙂 ) i ciekawe zdjęcia świąteczne. Piszcie  jak zwykle na adres: info@blogjednymslowem.pl .

Salvatore De Bello

www.dbitalia.pl

Uwagi:

[1] W języku włoskim w odniesieniu do dat zwykle używamy rodzajnika określonego “il”, np. “il 3 dicembre”, natomiast w przypadku 8 i 11 używamy rodzajnika “l’” ponieważ “otto” i “undici” to cyfry zaczynające się na samogłoskę. Ważne! Pierwszy dzień każdego miesiąca brzmi “il primo”, nie “l’uno”.

[2] Giorno festivo = dzień wolny od pracy           Giorno feriale = dzień roboczy

[3] Szopka po włosku to „presepe” lub „presepio”. Zobacz link do etymologii słowa „presepe”: www.etimo.it/?term=presepe&find=Cerca

[4] Choinka po włosku to „albero di Natale”

Audio:

Presepe: 

l’8 dicembre: 

Immacolata Concezione: 

Colonna dell'Immacolata - Roma

Colonna dell’Immacolata – Roma

Presepe

Presepe

Komentarze
 • Aga Szabelska napisał(a):

  piękna, wesoła, kolorowa, typowo włoska presepe. Oddaje charakter Świąt Bożego Narodzenia – radości z narodzin Dzięciątka-Zbawiciela i afirmacji codziennego życia! To co lubię we włoskich szopkach, to – oprócz pierwiastka boskiego – bogaty aspekt życia ziemskiego. Dzięki temu widać, jak blisko siebie są, jak się przenikają, jak współdziałają sacrum i profanum…
  Całkiem niedawno miałam okazję zobaczenia słynnych szopek z Napoli.

 • Doris napisał(a):

  Piękna tradycja i pięknie opisana, w dodatku bardzo mi bliska. Niedawno wróciłam z Asyżu, a tu czytam.. że to Św. Franciszek zapoczątkował tradycję robienia szopek.

  Przeczytałam z przyjemnością i rozesłałam dalej 🙂

  Pozdrawiam
  Doris

 • Dodaj Komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  ok
 • Autorzy postów

 • Popular articles

 • Najnowsze komentarze

 • Archives