Wielki post o Wielkim Poście – Święta Wielkanocne na Sycylii
dostępne języki: itpl

Lutowy, piątkowy wieczór na warszawskim Powiślu. Spotykam się z Joanną, przyjaciółką naszego bloga „Jednym słowem” i Piotrem – jego współautorem. Tematem spotkania jest moja ukochana Sycylia, moja terra natia (miejsce, w którym się urodziłem). Piotr wybiera się na Sycylię w najbliższe Święta Wielkanocne [1]. Otwiera ogromną mapę wyspy i zaczynamy nasze spotkanie. Joanna i Piotr mają mnóstwo pytań, ale ja niestety nie jestem przygotowany. Wstyd! Od kiedy skończyłem 18 lat, zamieszkałem w Rzymie i często nie miałem czasu na wakacje w moich rodzinnych stronach, w mojej terra natia [2].

Na początku mówię, że w tym regionie, zresztą jak na terenie całych Włoch, nie ma symbolicznej dla Polski święconki (może zwyczaj ten istniał w bardzo dawnych czasach,  nie jestem jednak pewien), ale w czasie Świąt – tak jak w Polsce – dekoruje się Groby Pańskie (po włosku sepolcri).

Podczas rozmowy z Piotrem, przychodzi mi na myśl wspomnienie z dzieciństwa – procesja w Wielki Piątek w Mesynie, tzw. Barette [3]. Chciałbym uspokoić czytelników bloga, psychoterapeuta powiedział mi, że te wspomnienia z przeszłości są normalne dla faceta po czterdziestce 🙂 . Barette to procesja odbywająca się w Wielki Piątek, podczas której uczestnicy niosą platformy z figurami upamiętniającymi Mękę Chrystusa. Tradycja sięga XV wieku. Mam nadzieję, że wideo dokładnie odzwierciedla atmosferę panującą na tej procesji: www.youtube.com/watch?v=k3-1mCPYfTw. Miny moich rodaków są po prostu bezcenne! 🙂

W tym roku procesja odbędzie się 18 kwietnia.

Barette Messina

Barette Messina 2

Spotkanie z Joanną i Piotrem powoli dobiega końca, żegnam się i obiecuję, że resztę informacji prześlę im drogą mailową.

Po powrocie do domu zabieram się do szukania w Internecie informacji o obrzędach Wielkiego Tygodnia na Sycylii. Poniżej podaję linki:

Pasqua in Sicilia: www.pasquainsicilia.it

Wikipedia – Riti della Settimana Santa in Sicilia: http://it.wikipedia.org/wiki/Riti_della_Settimana_Santa_in_Sicilia

Sicilia in festa: www.siciliainfesta.com

 

Prawie w każdej miejscowości organizowane są w tym okresie uroczystości. Wiele z nich, (jak np.  Barette w Mesynie), pochodzi z okresu hiszpańskiej obecności na Sycylii, ale nie brakuje innych tradycji, jak ta związana z Kościołem prawosławnym, gdzie praktykuje się obrzęd grecko-prawosławny. We Włoszech dzieje się tak we wspólnocie w Piana degli Albanesi w prowincji Palermo. Jest to enklawa, która skupia potomków chrześcijan, wygnanych z Albanii w drugiej połowie XV w., w czasach imperium ottomańskiego, które zagrażało chrześcijaństwu na Półwyspie Bałkańskim. Znaleźli oni schronienie właśnie tu, w Italii. Do dzisiaj zachowują język i tradycje swoich przodków. W uroczystości liturgicznej używa się zarówno języka greckiego jak i albańskiego, a w Wielkim Tygodniu świętuje się Java i Madhe.

 

pasquaapianadeglialbanesi

donne costumi albanesi

Kobiety ubrane w charakterystyczne albańskie stroje

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piana degli Albanesi – dwujęzyczne znaki drogowe w języku włoskim i albańskim

Chciałbym jeszcze wspomnieć o Processione dei Misteri (Procesja Tajemnic), która odbywa się w Trapani od godz. 14:00 w Wielki Piątek i trwa prawie dwadzieścia cztery godziny. Jest to najdłuższy i zarówno jeden z najstarszych obrzędów religijnych we Włoszech.

Misteri to dwadzieścia platform artystycznych, na których ukazana jest męka i śmierć Chrystusa. Procesja przechodzi ulicami Trapani, w niezwykle sugestywnej oprawie świetlnej, dźwiękowej i kolorystycznej.

misteri tp pulito

misteri tp 4

Processione dei Misteri w Trapani: www.youtube.com/watch?v=2NVKxZyJXCE

Kończąc mój email do Piotra, myślę, że tradycje wielkanocne we Włoszech są równie niezwykłe jak te w Polsce. Dobrze, że nadal istnieją. Mam szacunek do tego, co je symbolizuje i ciekawi mnie ich historia. Ale też pamiętam, że Wielki Post to nie tylko mój wpis na blogu.  Dobrze jest chwilę się nad tym zastanowić, pomyśleć o innych i może coś dla nich zrobić. Zresztą nie tylko w tym czasie …

Salvatore De Bello

www.dbitalia.pl

[1]: Wielkanoc to po włosku Pasqua.

[2]: Terra natia = miejsce narodzin.

[3]: Termin Barette nawiązuje do czasów pierwszych procesji religijnych, podczas których niesiono obraz Matki Boskiej Bolesnej (Madonna Addolorata), a za nim niewielkie trumny (trumna to po włosku bara, a końcówka -ette to zdrobnienie).

Dzisiaj w wielkotygodniowej procesji nie ma już trumien. Przedstawiane są fragmenty Pasji Chrystusa. Pozostała jednak nazwa Barette.

Komentarze
 • Anonim napisał(a):

  COLLESANO (Pa) * ‘A cerca
  Non esistono paesi, nelle Madonie e in Sicilia tutta, che non festeggino il Venerdì Santo con una processione o sacra rappresentazione. Di mattina presto, nel pomeriggio o di sera tardi, tutta la popolazione si raduna in una chiesa per dar vita a un corteo processionale in cui si rappresenta la ricerca del figlio da parte dell’Addolorata. A Collesano, oltre alla processione del Cristo morto, celebrata la sera tardi secondo uno schema comune a tanti altri paesi, nelle prime ore del mattino si da vita ad una processione penitenziale del tutto originale, detta a Cerca.
  La processione, che ripropone, con personaggi viventi, le quattordici stazioni della Via Crucis, viene organizzata dalla confraternita del Santissimo Crocifisso. Il Venerdì Santo, sin dalle prime luci dell’alba, nella Chiesa di Santa Maria la Vecchia, nei pressi dei ruderi del Castello, si raduna una gran folla. Mente i numerosi fedeli, di Collesano ma anche di paesi vicini, attendono l’inizio della processione, i confrati del Santissimo Crocifisso indossano i caratteristici abiti: una lunga tunica bianca, una mantellina nera, un cappuccio bianco, guanti e calze di colore marrone, dei sandali e poi, ancora, una corona di spine sul capo. Uno di loro indossa gli abiti di Cristo, altri, infine, quelli dei soldati romani.
  La processione prende il via dalla Chiesa di Santa Maria la Vecchia, intorno alle sette, per concludersi, sempre in questa chiesa, nella tarda mattinata. Un confrate, il più anziano, a volto scoperto, a differenza di tutti gli altri, con il simbolo INRI del re dei Giudei apre il corteo; segue un altro confrate con un tamburo che intona incessantemente ritmi lugubri; quindi tutti gli altri confrati e infine Cristo, con una pesante croce in legno e delle catene legate ai piedi, circondato da soldati romani e da alcune bambine vestite da angioletti.

  Chiude il corteo la banda musicale che intona marce funebri. Tutti i confrati recano in mano dei piccoli oggetti, simboli del sacrificio di Gesù: la tenaglia, i chiodi, il martello, i dadi, un sacchetto, la scala, il sole, la luna, il gallo, i guanti, la lanterna e così via. Questi oggetti durante l’anno vengono appesi sulla croce in legno che, in occasione della processione della Cerca, viene portata dal Cristo.
  Il corteo processionale entra, via via, in tutte le chiese che si affacciano lungo l’itinerario. I momenti più attesi e sicuramente più suggestivi dell’intera processione si raggiungono quando Cristo esce dalla chiesa appena visitata. Egli, infatti, in punti scelti a caso, e tra la folla, inscena delle cadute. Dopo aver attraversato tutte le vie principali del paese il corteo rientra nella chiesa di Santa Maria la Vecchia dove i fedeli, che ancora non lo avessero fatto, visitano il Sepolcro. La confraternita del Santissimo Crocifisso, infatti, il Giovedì Santo realizza, tra, l’altro anche un Sepolcro del tutto particolare: con statue dalle dimensioni quasi reali, ogni anno rappresenta un momento diverso della vita di Gesù Cristo.

  (testo e foto tratti dal sito http://www.vincenzoanselmo.it)

  GUARDA IL VIDEO

  Share this:
  Facebook70

 • Darek Maciborski napisał(a):

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

 • Dodaj Komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  ok
 • Autorzy postów

 • Popular articles

 • Najnowsze komentarze

 • Archives