Skuteczna nauka włoskiego – Andavo a cento all’ora – James Błąd – część 21
dostępne języki:

Jak się uczyć języka włoskiego bawiąc się typowymi błędami

Kolejny, typowy błąd popełniany przez osoby uczące się języka włoskiego, a który często poprawia James Błąd, to użycie przyimka „per” w miejsce przyimka „a”. Być może powoduje to podobieństwo do języka angielskiego. Spójrz na przykłady: „Guadagno 1.000 Euro per mese.” Czyli „Zarabiam 1.000 Euro na miesiąc” (forma poprawna: „Guadagno 1.000 Euro al mese.”). Zauważ poprawne użycie przyimka „al” w refrenie piosenki „Mille lire al mese” napisanej w 1938 r. przez Carla Innocenziego a Alessandra Sopranziego, (połączenie przyimka A + rodzajnika określonego IL) : Se potessi avere mille lire al mese, senza esagerare, sarei certo di trovar tutta la felicità!  (Jeśli mógłbym mieć tysiąc lirów miesięcznie, bez przesady, byłbym pewien, że znajdę szczęście!).

A zatem:
• na miesiąc => il mese (rodzaj męski) => al mese
• na rok => l’anno (rodzaj męski) => all’anno
• na tydzień => la settimana (rodzaj żeński) => alla settimana

Zobacz też zasady zastosowania rodzajnika określonego w języku włoskim.

Uwaga! W związku z powyższym, wyraz „na godzinę” po włosku mówimy „all’ora” i wymawiamy tak jak lubiane przez Włochów „allora” (więc) 🙂 . Np.: „La mia Ferrari va a 320 chilometri all’ora” (Mój Ferrari jedzie 320 kilometrów na godzinę). Może 320 km/h to przesada, przecież Gianni Morandi zadowala się prędkością tylko 100 km/h, w piosence „Andavo a cento all’ora”.

ferrari-cruscotto

Również na bazarku kiedy kupujemy produkty na wagę i pytamy sprzedawcę: „Quanto costa?” (Ile kosztuje?), dostajemy odpowiedź: „1 Euro al chilo” (1 Euro za kilogram).

mercato

Znajdź kilka innych przykładów użycia przyimka „A” na stronie Facebook firmy DB Italia.

Jak zwykle zapraszam do komentowania (DODAJ KOMENTARZ) i do udostępnienia postu poprzez swoje kanały społecznościowe.

Salvatore De Bello
https://dbitalia.pl/

Komentarze
Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ok
  • Autorzy postów

  • Popular articles

  • Najnowsze komentarze

  • Archives