Skuteczna nauka włoskiego – JAMES BŁĄD – CZĘŚĆ CZWARTA O TYPOWYCH BŁĘDACH POPEŁNIANYCH NA POCZĄTKU NAUKI WŁOSKIEGO
dostępne języki: pl

Jak się uczyć języka włoskiego bawiąc się typowymi błędami

 

Tym razem nasz bohater James Błąd zajmuje się nowym przypadkiem dotyczącym włoskiej wymowy: kombinacja liter “gi” i “ghi” i liter podwójnych.
Pierwszą kombinację spotykamy np. w znanej marce lodów “Algida” – niektórzy wymawiają to słowo “Algida”, a prawdziwe jego brzmie to “Aldżida”.
Układ liter “ghi” pojawia się np. w słowie “Lamborghini” – powinno się wymawiać “Lamborgini” (jak w wyrazie “gitara”), a nie “Lambordżini”.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki o wymowie, jeżeli więc chcemy zamówić szklankę wody z lodem wówczas poprawnie po włosku należałoby powiedzieć: “Vorrei un bicchiere d’acqua con ghiaccio” (chciałbym poprosić szklankę wody z lodem), wymowa brzmi mniej wiecej tak: “Worrei un bikkiere dakła kon giaczczio”.
Na pewno słyszeliście o kapitanie Schettino, który zatopił statek Concordia. Proces kapitana odbywa się w mieście Grosseto, o czym słyszymy teraz dużo w mediach. Przy okazji słyszymy też nieprawidłową wymowę nazwy miasta, w wersji polskiej “Grosetto”. Podobnie zresztą jest z dobrze znanym u nas miastem Loreto, które niektórzy błędnie nazywają “Loretto”, niepotrzebnie podwajając głoskę “t”.
A teraz przeprowadzimy mały sondaż – ilu z Was przyzna się do błędnego wymówienia powyżej cytowanych słów? Napiszcie do Jamesa Błąda 🙂 : info@blogjednymslowem.pl

Kliknąć na ikony aby usłyszeć poprawną wymowę.

Salvatore De Bello
www.dbitalia.pl

Algida: 

Lamborghini: 

Vorrei un bicchiere d’acqua con ghiaccio: 

Grosseto: 

Loreto: 

Komentarze
 • hs napisał(a):

  Fajne 🙂
  Grosseto wymawiam poprawnie bo to moje toskańskie okolice 🙂 ale Lamborgini oczywiście myliłam zawsze.
  Zosia Sanejko

 • Aga Szabelska napisał(a):

  również nie byłam świadoma swojej błędnej wymowy marki pożądanego przez wielu autka. Jakoś „lambordżini” brzmi chyba bardziej po włosku – tak dostojnie i markowo niż „lamborgini”. Gdyby więcej Polaków wiedziało o poprawnej wymowie tego słowa, zapewne auto przestałoby być dla nich tak atrakcyjne 😉 reguły językowe są nieubłagalne, chociaż język wciąż ewoluuje …

 • James Błąd napisał(a):

  Kolejnym przykładem złej wymowy jest dziennikarz sportowy, który podczas meczu Juventus-Inter cały czas źle wymawiał imię piłkarza Giorgio Chielliniego. Jednak nie przeszkodziło to graczowi w strzeleniu pieknego gola 😉

 • Wiola napisał(a):

  Ciao Salvatore! Bardzo podoba mi się Wasz blog. Dzisiaj przeczytałam artykuł o błędnej wymowie włoskich słów dotyczących jedzenia i picia. Mam pewien dylemat:
  Chciałabym poznać Twoja opinie na temat częstej reklamy telewizyjnej pizzy z pisownią Guseppe gdzie śpiewają (dżiuseppe pizza italiana…lalala 🙂 chociaż w nazwie nie ma i.
  Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że włoskie gu wymawia się jak w wyrazach gusto, gustare, gufo i tutaj popełniono błąd. Myślę, że kierowano się alfabetem gdzie g = gi /wym. dżi/
  Jakie jest Twoje zdanie na ten temat.
  Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Wiola

 • Salvatore napisał(a):

  Ciao Wiola,
  Bardzo dziękuję za miłe słowa o blogu.
  Po włosku nie istnieje imię Guseppe, lecz Giuseppe (wymawiamy Dżiuseppe). Masz rację, że włoskie „gu” wymawia się jak w wyrazach gusto, gustare, itd.
  Myślę, że w kolejnych odcinkach Jamesa Błąda poruszę temat „włosko – polskich” marek 😉 .
  Buona giornata!
  Salvatore

 • Dodaj Komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  ok
 • Autorzy postów

 • Popular articles

 • Najnowsze komentarze

 • Archives