Długi weekend majowy we Włoszech
dostępne języki:

Pierwszy maja – święto pracy … to doskonała okazja do wypoczynku. Skwapliwie korzystają z niej także Włosi, choć nie mają tak dobrze jak w Polsce, gdzie nieodległa rocznica Konstytucji 3 maja 1791 r. stwarza doskonałą możliwość przedłużonej majówki. „Długi weekend” to po włosku ponte, czyli most, który łączy dwa lub więcej wolnych dni, wydłużając tym samym czas dolce far niente.

Włosi, oprócz pierwszomajowych pochodów (których tradycja jest w tym kraju bardzo silna) świętują ten dzień także w inny, dość oryginalny sposób. Jak? Zapraszamy do Cocullo …

Cocullo – święto serpari

Być może nie jest to najlepszy pomysł dla tych, którzy niespecjalnie lubią węże, jednak warto się przemóc, bo czegoś tak oryginalnego na pewno nie zobaczycie nigdzie indziej. A wszystko zaczyna się już w marcu … Wtedy w Cocullo, miasteczku położonym we włoskiej prowincji l’Aquila, serpari łapią węże (oczywiście niejadowitego gatunku) na okolicznych łąkach. Trzymają je później w drewnianych skrzyniach i karmią żywymi myszami oraz … gotowanymi na twardo jajkami. Specyficzna dieta. Jednak to nie koniec osobliwości …

Święto pierwszego maja rozpoczyna się w miasteczku biciem dzwonu w kaplicy San Domenico (św. Dominika), który wprawiają w ruch mieszkańcy Cocullo pociągając za sznur … własnymi zębami. Wedle tradycji, ten dziwny rytuał ma chronić zęby przed chorobami.

CatturaSerpenti

W południe zaś z kaplicy wychodzi procesja z figurą jej świętego mieszkańca, przyozdobioną … nie, nie zębami lecz wężami. Tak przyodziany święty przemierza uliczki Cocullo, docierając aż do jego centrum, czyli typowego dla włoskich miast centro storico.

Processione

BimboConSerpente

SanDomenico

RagazzaConSerpente

Na zakończenie procesji serpari uwalniają węże z powrotem do ich naturalnego środowiska. Gady muszą być z początku nieco zdezorientowane zmianą diety, choć nie wiem, czy na pewno tak bardzo brakuje im jajek na twardo …

Jeżeli macie ochotę zobaczyć to wszystko na własne oczy, z Rzymu do Cocullo można dojechać autostradą A24, a następnie A25 w kierunku na Pescarę, aż do zjazdu do Cocullo, dokąd prowadzi już droga ss479.

Mappa_Cocullo

Więcej o święcie serpari.

Święto serpari w 2015 r. Video della festa dei serpari del 2015.

Na koniec słowo serpari, które oznacza tych, którzy zajmują się chwytaniem węży i opieką nad nimi aż do chwili, gdy mogą je z powrotem uwolnić.

I jeszcze ciekawostka językowa. Nadgorliwi krewni, czy rodzice, których po polsku określilibyśmy „toksycznymi”, po włosku nazywani są właśnie „wężami”, czyli parenti serpenti.

Jak zwykle zapraszam do komentowania (DODAJ KOMENTARZ).

Salvatore De Bello

https://dbitalia.pl/

Komentarze
Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ok
  • Autorzy postów

  • Popular articles

  • Najnowsze komentarze

  • Archives