Instant English, czyli jak się uczyć języka obcego gdy pełno w nas złych nawyków językowych
dostępne języki:

Angielski to nasze esperanto, współczesna lingua franca. Panuje na ziemi, morzu i w przestworzach. Dlaczego akurat ten język tak się upowszechnił? Przecież nie jest to wcale najłatwiejszy system językowy. Niczym angielski gentleman, ma liczne dziwactwa. Weźmy chociażby Present Perfect: czas, jakiego nie zna żadna inna gramatyka, a do tego multum synonimów, idiomatycznych phrasal verbs, no i jeszcze ta okropna … wymowa.

Chcąc zmierzyć się z pytaniem o skuteczność w nauczaniu języków obcych, trzeba przyznać, że to właśnie ona, nieszczęsna pronunciation, stanowi jeden z bardziej zaniedbywanych obszarów w nauczaniu angielskiego. Dlaczego uczymy (się) jej na ogół z marnym skutkiem? Czy to na pewno kwestia „słuchu”, którego rzekomy brak ma być przyczyną naszych niepowodzeń w tej dziedzinie? Temu pytaniu poświęcę więcej miejsca w kolejnych odcinkach nowego wątku. Nazwałam go Instant English, bo na jego łamach będę publikować łatwe do przyswojenia (niczym każdy środek z gatunku „instant”) a zarazem skuteczne sposoby radzenia sobie z najczęstszymi problemami w nauce angielskiego. W mojej – już wcale nie-skromnej – karierze  wykładowcy stworzyłam pokaźną listę powszechnych trudności i tak zwanych „typowych błędów”. Mam nadzieję, że w wielu przypadkach udało mi się także wypracować odpowiednie remedium. Oprócz praktycznych uwag, chcę także zamieszczać krótkie i przystępne (czyli właśnie „instant” 🙂 ) teksty o wybranych zjawiskach językowych, dzięki którym – mam nadzieję – łatwiej będzie je zrozumieć. Wówczas prawidłowe opanowanie np. czasu czy trybu warunkowego, lub zmiana złego nawyku, okażą się bardzo proste. Zapraszam do lektury. Na pierwszy ogień pójdzie wymowa.

PS Bardzo liczę na współudział naszych Czytelników. Co było, lub nadal jest dla Was najtrudniejsze w nauce angielskiego? A może macie swoje sposoby, dzięki którym udało się te trudności pokonać? Napiszcie

Hanna Szulczewska

www.puenta.eu

Komentarze
Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ok
  • Autorzy postów

  • Popular articles

  • Najnowsze komentarze

  • Archives