7 wskazówek jak uczyć się włoskiego
dostępne języki:

Ponieważ sam uczę się języka mieszkając już od ponad dziecięciu lat w Polsce zauważyłem, że wcale nie jest łatwo. Zdobyłem jednak pewne doświadczenie, którym chciałbym się podzielić. Włoskie przysłowie mówi „Chi sa, fa. Chi non sa, insegna” („Kto potrafi coś robić, robi to, kto nie potrafi uczy”). Poniżej podaję 7 przydatnych według mnie wskazówek jak uczyć się języka włoskiego.

1) Znajdź motywację

Przystępując do nauki języka powinieneś zastanowić się, dlaczego chcesz się uczyć: rozmowa z włoskimi przyjaciółmi, współpraca z włoską firmą, wakacyjny wyjazd czy studia we Włoszech… Bez tego „będziesz błądzić”.

2) Określ cel

Musisz sprecyzować konkretne cele nauki: np. czy Twoja znajomość języka to poznanie określonej liczby słów, czy nauczenie się określonych czasów lub zasad gramatyki itp.

obiettivi

3) Czytaj

Spróbuj na początek przeczytać po włosku tekst o tematyce, którą się interesujesz (artykuł z gazety, książkę, przepis itp.), nie posługując się słownikiem. Postaraj się zrozumieć jego sens, a dopiero potem sięgnij po słownik. Tu link do znanej włoskiej gazety Corriere della Sera.

Leggere

4) Słuchaj

Słuchaj radia i telewizji po włosku. Nie koncentruj się na pojedynczych słowach lecz próbuj „złapać sens” zagadnienia. Tu znajdziesz kilka włoskich stacji radia i telewizji.

Ascoltare

5) Śpiewaj

Możesz również śpiewać po włosku. Włoskie piosenki łatwo „wpadają w ucho” i na pewno bez problemu będziesz mógł powtarzać i zapamiętywać słowa, a nawet całe zwroty.

Cantare

6) Bądź systematyczny

Jeżeli zdecydujesz się uczyć języka, staraj się choć 5 minut – ale za to codziennie mieć – z nim kontakt. Powtarzaj regularnie nowe słówka, próbuj układać z nimi zdania.

7) Zapisz się na kurs

Zapisz się na kurs. Z pewnością pomoże Ci to w zrozumieniu podstawowych i niezbędnych zasad gramatyki. Masz do wyboru kursy na różnych poziomach. Dodatkowo, te prowadzone przez native-speakera zmuszą Cię do szybszego oswojenia się z językiem, a może nawet do pokonania bariery w mówieniu.

Powodzenia czyli po włosku “In bocca al lupo”!

Salvatore De Bello

https://dbitalia.pl/

Dni Włoskie na Ursynowie

Komentarze
 • Renata Furman napisał(a):

  Salvatore! Ho letto „7 wskazówek jak uczyć się włoskiego”. Grazie per il consiglio. Molto importante.

  A presto!

  Renata Furman

 • Magdalena Vagabonda napisał(a):

  ciao ragazzi! Ja uczę się od raku sama języka włoskiego. Mój poziom: średnio zaawansowany. Spiłam to, co mi pomogło w osiągnięciu tego poziomu: https://lifeinprogress528.wordpress.com/2016/12/23/il-mio-italiano/
  Zapraszam!

 • […] postach 7 Wskazówek jak uczyć się włoskiego i D-I-Y, zawierającym zestaw przydatnych narzędzi językowych, pisaliśmy o narzędziach […]

 • Dodaj Komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  ok
 • Autorzy postów

 • Popular articles

 • Najnowsze komentarze

 • Archives