7 sposobów na wykorzystanie internetu w nauce języków obcych
dostępne języki:

Internet staje się dziś jedną z ciekawszych możliwości nauki języków obcych i nieocenionym źródłem materiałów. Jest ich jednak tak wiele, że bez pomocy trudno dobrze wybrać, nie tracąc czasu na sprawdzanie ich metodą prób i błędów.

Polecamy zatem kilka fachowych wskazówek i ciekawych pomysłów na wykorzystanie Internetu w nauce języków obcych, którymi podzieliła się z nami szkoła ESKK, znana z kursów korespondencyjnych.

Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

 

Nie od dziś wiadomo, jak efektywne potrafi być połączenie kreatywności i… dostępu do internetu. Nie inaczej jest w przypadku nauki języków obcych. Choć z możliwości internetu korzysta wielu uczniów, tylko nieliczni znają jego pełny potencjał. Poznajcie siedem sposobów, dzięki którym wasza językowa edukacja stanie się skuteczniejsza i bardziej urozmaicona.

 

 

Bez względu na to, jakich języków się uczycie, oraz jakie metody nauki języków lubicie najbardziej, w internecie znajdziecie mnóstwo materiałów, które na pewno was zainteresują. Z poniższą listą stanie się to znacznie prostsze!

 

Słowniki z kontekstem

 

Podczas nauki języka na pewno spotkacie się ze słowami i wyrażeniami, które nie będą dla was zrozumiałe. W takich sytuacjach, znacznie bardziej niż tradycyjny słownik, przyda wam się słownik kontekstowy, taki jak bab.la. Dzięki takiemu narzędziu nie tylko sprawdzicie znaczenie poszukiwanego hasła, ale także zapoznacie się z licznymi przykładami jego użycia zaczerpniętymi prosto z czeluści internetu. Rozwiązania tego typu staną się waszymi wiernymi przyjaciółmi podczas lektury szczególnie wymagających tekstów. Uwaga, wciąga!

 

Filmy z napisami

 

Istnieje naprawdę niewiele przyjemniejszych sposób nauki języków niż oglądanie filmów z napisami. W internecie znajdziecie mnóstwo legalnych, wysokiej jakości materiałów wideo w serwisach takich jak YouTube, Vimeo, czy DailyMotion.

 

W zależności od stopnia zaawansowania, możecie oglądać filmy w języku, którego się uczycie, z polskimi napisami, bądź polskie filmy z napisami w obcym języku. Obie metody wymagają wiele koncentracji, ale sprawiają też mnóstwo frajdy. Ogromny wybór filmów sprawia, że na pewno znajdziecie coś dla siebie.

 

Ja Ciebie polskiego, ty mnie…

 

Internet bardzo ułatwia także poszukiwania odpowiedniego partnera do nauki języka. Za pomocą Chatroulette możecie prowadzić rozmowy wideo z najróżniejszymi osobami z całego świata. Z kolei dobrze wszystkim znany Skype pozwoli na porozmawianie z każdą poznaną w sieci osobą. Wielu uczniów poszukuje rozmówcy z zagranicy zainteresowanego nauką ich ojczystego języka. W ten sposób mogą się nawzajem uczyć języków.

 

Najważniejsze to być na bieżąco

 

Dzięki internetowi z łatwością będziecie też śledzić aktualności w języku, którego się uczycie. To doskonały sposób nie tylko na naukę języka, ale także na poznawanie kultury kraju, w którym się go używa. Nieznanym dla wielu uczniów skarbem są specjalne portale z newsami dla uczących się – napisane proste językiem. Uczący się hiszpańskiego pokochają bbc.com/mundo. Z kolei dla adeptów języka angielskiego ulubionym miejscem może stać się Simple English Wikipedia – odmiana Wikipedii, na której umieszczane są artykuły napisane prostym językiem angielskim.

 

Kulturoznawstwo dla zaawansowanych

 

Jeśli wasz poziom pozwala wam na czytanie zaawansowanych tekstów, możecie poznać język i kulturę każdego kraju jeszcze lepiej poprzez wyszukiwanie popularnych w tym kraju portali. Za pomocą portalu Alexa możecie odnaleźć najpopularniejsze strony internetowe w niemal wszystkich krajach świata.

 

Język, wszędzie język

 

Jednym z powodów, dla których wyjeżdżający za granicę szybko uczą się miejscowego języka, jest fakt, że… nie bardzo mają wybór. Otoczeni językiem obcym, niemal zmuszeni są do przyswajania nowych słów i wyrażeń. Nie da się całkowicie odtworzyć tych warunków bez wychodzenia z domu.  Z pomocą internetu można jednak zrobić to częściowo. Przykładowo, zdecydowana większość portali społecznościowych pozwala na zmianę języka strony. Grając w gry online, można z kolei spotkać osoby posługujące się wybranym przez was językiem. To tylko niektóre sposoby na otoczenia się językiem obcym w sieci.

 

A może być tak zagrać w… naukę języków?

 

Portale takie Busuu wykorzystują tzw. gamifikację (lub grywalizację), tzn. sprawiają, że nauka języka przypomina nieco grę wideo. Robią to m.in. poprzez przyznawanie użytkownikom punktów za wykonanie zadań, prowadzenie rankingów, przyznawanie wszelkiego rodzaju odznak za zdobycie określonej liczby punktów lub wykonywanie zdań. Ich popularność pokazuje, że taka metoda nauki jest dla wielu bardzo atrakcyjna.

 

 

By nauka języków była efektywna, należy wybrać metody, który sprawiają przyjemność. Tylko zmotywowani uczniowie mogą przez długi czas osiągać zdecydowane postępy. Internet na pewno może pomóc w urozmaiceniu procesu edukacyjnego. A jeśli wydaje się wam, że całkowicie samodzielne uczenie się to dla was za dużo, możecie spróbować nauki niemieckiego lub jakiekolwiek innego języka za pomocą specjalnych kursów dla samouków. W tym przypadku uczyć także będzie się sami, ale nauczyciel regularnie sprawdzać będzie efekty waszej nauki. To sposób na połączenie komfortu i atrakcyjności, jaką gwarantują opisane wyżej metody, z regularnością, jaką daje praca z nauczycielem. Bez względu na to, co wybierzecie, pamiętajcie – musicie się przy tym wszystkim dobrze bawić!

apple-desk-working-technology

Komentarze
 • Robert napisał(a):

  Cześć. Uczę się języków przy użyciu https://preply.com/pl/wroclaw/korepetycje-z-angielskiego. Nauczyłem się angielskiego używając tej site. chciałbym znaleźć dodatkowe źródła, aby ćwiczyć i poprawiać swoją wiedzę i zacząć naukę nowych języków. Jak możesz mi pomóc?

 • Dodaj Komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  ok
 • Autorzy postów

 • Popular articles

 • Najnowsze komentarze

 • Archives